تبلیغات
آه...که چه بگویم

آه...که چه بگویم
نظر سنجی
نظر شما در مورد این وبلاگ چیست؟

ابر برچسب ها
تمدن اسلام مقدّمات هجرت هجرت پیامبر ـ صلی الله علیه وسلم ـ از مکه به مدینه پیامبر در طائف ابوبکد صدیق عالم برزخ و روز محشر ساکنان مدینه و اوضاع آنان به هنگام هجرت نخستین غَزوات مسلمانان ابوبکر شفاعت فرش پل صراط غزوهٔ بدر بزرگ بهشت و جهنم خاک بهشت روح عام الحُزن (سال غم) انواع گوناگون وحی آداب غذا خوردن «خداوند زیباست و زیبای ها را دوست دارد» تمدن اسلامی ولادت پیامبر آه...که چه بگویم پیامبر مسجدالنبی بیعت عقبه اول خلاصه زندگی پیامبر قبل از نبوت اسرا و معراج مسلمان شدن سیدنا امام عمربن الخطاب(رض) معماری اسلامی عالم برزخ خوردن و آشامیدن در بهشت منازل بهشت و ارتفاع آن سیرت بعد از نبی ابوبکر صدیق غار حرا سدره المنتهی ابو موسی اشعری محبت اولین غذایی که مؤمنان بعد از دخول به بهشت می‌خورند خلفای راشدین اسلام آوردن سیدنا حمزه قدر و منزلت زن آداب مسجد شیخ مصطفی امامی بهترین پاداش دعوت مخفی پیامبر و مسلمانان پیشتاز بیعت عَقَبهٔ دوم رسول الله پیمان با یهودیان مدینه
مراحل روز قیامت (1)

مرگ اولین مرحله جدائی از دنیا و نقطه آغاز روزقیامت می باشد. در حدیث روایت شده كه پیغمبر (صلى الله علیه وسلم) فرموده: «هرشخصی كه میمیرد قیامت وی برپا شده است».و آن امری لازم برای هر شخصی می باشد و هیچ راه فراری وجود ندارد خداوند می فرماید:﴿كُلُّ نَفْسٍ ذَائِقَةُ الْمَوْتِ﴾ (آل عمران: 185). هر نفس چشنده مرگ است.و در سوره نساء آیه: 78 می فرماید:﴿أَیْنَمَا تَكُونُوا یُدْرِكْكُمُ الْمَوْتُ وَلَوْ كُنْتُمْ فِی بُرُوجٍ مُشَیَّدَةٍ﴾.یعنی: هر كجا كه باشید مرگ به شما خواهد رسید هر چند در قصرها و برجهای استوار و محكم باشید.

مرگ، از بین برنده لذات، وباعث جدائی از خانواده و فرزند و مال و مقام و تمام تجملات زندگی می باشد. مرگ حقیقت تلخ و ناگواری است كه به سراغ همه می آید، و همه در نزد او یكسان می باشد، نه به كودك رحم می كند و نه به آه و فغان مادر داغ دیده و نه به گریه پدر و برادر و خویشاوندان. انسان عاقل باید برای آن سفر آخرت كه از مرگ آغاز می شود آمادگی گرفته باشد با انجام دادن اعمال نیك و صالح، و طوری زندگی كند كه اگر هر لحظه ای اجلش فرا برسد بتواند لبیك بگوید، و باید دانست هنگامی كه اجل شخص فرا میرسد یك لحظه عقب و جلو نمی شود.

 

شخصی كه در حال سكرات مرگ است فرشتگان را می بیند. اگر شخصی مؤمن باشد، فرشتگان او را به خوبی و خیر مژده می دهند. ولی اگر كافر یا بدكار باشد او را به بدی و عاقبت نافرجامش بیم می دهند. (به خداوند پناه می بریم از عاقبت بد).

هنگامی كه روحش به گلوگاه می رسد، تمام درهای توبه بر رویش بسته می شود، و بر اعمال و كردارش مهر زده می شود، در حدیث آمده است كه: «‌هنگامیكه شخص میمیرد اعمال او منقطع می گردد، مگر سه چیز كه پیوسته ثوابش به وی می رسد: یك صدقه جاری. دوم علم سودمندی كه به كسی آموخته است و مردم از آن فایده و بهره می گیرند سوم فرزند صالح و نیكی به جا گذاشته كه برایش دعا می كند». مسلم

 بعد از اینكه ملك الموت روحش را گرفت و از این دنیا وداع گفت و به سرای آخرت شتافت اگر خوب كرده باشد خوب می بیند و اگر بد كرده، بد می بیند.

﴿فَمَنْ یَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَیْراً یَرَهُ * وَمَنْ یَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ شَرّاً یَرَهُ﴾ (الزلزلة: 7- 8).

یعنی: برای مؤمن شایسته و پسندیده است كه همیشه مرگ را بیاد آورد زیرا كه در انجام اعمال نیك به وی كمك می كند.

          پیامبر اكرم (صلى الله علیه وسلم) می فرماید: «أكثروا ذكر هاذم اللذات». ترمذی

 بسیار بیاد بیاورید بر هم زننده بساط خوشی و شادمانی را (یعنی مرگ).

 

2- قبر

 

هنگامی كه انسان را در قبر، آن گودال تنگ و محدود و وحشتناك سرازیر نمودند و سپس رویش خاك ریختند و تمامی اهل خانه و نزدیكانش بازگشتند، آن گاه برای وی زندگی جدیدی به نام عالم برزخ شروع می شود، زندگی كه در آن عمل نیست ولیكن آزمایش و بلا، و در نتیجه خوشی، یا عذاب، در روایت صحیح آمده است كه:

«سه چیز انسان را همراهی می كند هنگام مردن، دو تا بر می گردد و یكی باقی می ماند اهل و عیالش، مال و دارائیش، و عملش، اهل عیال زن و فرزند و مال و دارائی همه بر می گردند آن چه كه همراه او باقی می ماند عمل وی می باشد».

 پس از اینكه انسان در بستر خاك آرام گرفت و تشیع كنندگان باز گشتند دو فرشته او را می نشانند و از پروردگار (معبودش) و دین و پیامبرش سئوال میكنند اگر آن شخص از گروه مؤمنان باشد خداوند او را ثابت قدم می دارد و جواب صحیح و درست به وی الهام می كند، چنانكه در قرآن مجید می فرماید:

﴿یُثَبِّتُ اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا بِالْقَوْلِ الثَّابِتِ فِی الْحَیَاةِ الدُّنْیَا وَفِی الْآخِرَةِ﴾ (إبراهیم: 27).

یعنی: خداوند تعالی آن مردمیكه ایمان آورده اند با كلمه حق كه ثابت و پایدار است در دنیا و آخرت ثابت و پایدار می گردادند.

 

ولی اگر از گروه كافران و بدكاران باشد، به هیچ وجه نمی تواند جواب فرشتگان را بدهد، اگر چه كه در دنیا می دانسته است.

بعد از سئوال و جواب، شخص مؤمن در قبرش خوشبخت می شود و جای خویش را در بهشت مشاهده می كند وهفتاد زراع قبرش گشاده می شود و بوی ریاحین و نسیم بهشت را استشمام میكند، اما شخص كافر و بدكردار جای خویش را در دوزخ دیده و قبر بر او فشار می آورد تا اینكه تمام استخوانهایش در هم پیچیده می شود، و قبرش گودالی از گودالهای آتش مبدل می گردد و حرارت و گرمی آتش دوزخ به وی می رسد.

پس دانستیم كه قبر یا باغی از باغهای بهشت است و یا گودالی از گودالهای دوزخ، چنانكه در حدیث آمده است. طبرانی در معجم الاوسط (8613).

 

3- رستاخیز

 

هنگامیكه اسرافیل شیپور را برای اولین بار به صدا در می آورد تمام موجودات زنده ای كه بر روی زمین هستند بیهوش شده، و میمیرند، چنانكه در قرآن كریم می فرماید:

﴿وَنُفِخَ فِی الصُّورِ فَصَعِقَ مَنْ فِی السَّمَاوَاتِ وَمَنْ فِی الْأَرْضِ﴾ (الزمر: 68)

و دمیده می شود در شیپور پس آنچه از موجودات زنده كه در آسمان و زمین هستند بیهوش شده و می میرند.

 

پس تصور كن ای انسان، آن هنگامیكه این زمین به زمین دیگر تبدیل شده و آسمانها تكه پاره می شود، ماه و خورشید و ستارگان به هم ریخته و خداوند در سوره الحاقه از آیه 13 تا 16 این وضع وحشتناك، به را چنین توصیف می فرماید:

﴿فَإِذَا نُفِخَ فِی الصُّورِ نَفْخَةٌ وَاحِدَةٌ * وَحُمِلَتِ الْأَرْضُ وَالْجِبَالُ فَدُكَّتَا دَكَّةً وَاحِدَةً * فَیَوْمَئِذٍ وَقَعَتِ الْوَاقِعَةُ * وَانْشَقَّتِ السَّمَاءُ فَهِیَ یَوْمَئِذٍ وَاهِیَةٌ﴾.

هنگامیكه دمیده شد در صور (بوق) یك دمیدن، و برداشته شدند زمین و كوهها و هر دو به یك بار در هم كوبیده شدند، و در آن روز واقعه قیامت به وجود آید، و آسمان از هم شكافته، و با آن استحكام و نظم و در آن روز سست و بی پایه است و از هم پاشیده شده است.

 

 و درباره دگرگونی زمین و آسمانها می فرماید:

﴿یَوْمَ تُبَدَّلُ الْأَرْضُ غَیْرَ الْأَرْضِ وَالسَّمَاوَاتُ﴾ (ابراهیم: 48).

روزیكه زمین را به زمین دیگر و آسمان به آسمان دیگر تبدیل شود....

پس برای بار دوم در شیپور دمیده می شود و این بار برای زنده شدن بعد از مرگ میباشد.

﴿ثُمَّ نُفِخَ فِیهِ أُخْرَى فَإِذَا هُمْ قِیَامٌ یَنْظُرُونَ﴾ (الزمر: 68).

 

و در این هنگام مردم سراسیمه و برهنه، بدون كفش و لباس، ختنه نشده، (مانند روزی كه از مادر زائیده شده اند) از قبرهایشان بر می خیزند، و از شدت و سختی وضع موجود هیچ یك به دیگری نگاه نمی كند، و هر كس به خویش مشغول می باشد و آن روزی است كه كفار می گویند: ﴿یَا وَیْلَنَا مَنْ بَعَثَنَا مِنْ مَرْقَدِنَا﴾ و مؤمن می گوید: ﴿هَذَا مَا وَعَدَ الرَّحْمَنُ وَصَدَقَ الْمُرْسَلُونَ﴾ (یـس: 52).

 

ابوهریره (رضی الله عنه) از پیامبر (صلى الله علیه وسلم) روایت می كند كه فرمود: «یقبض الله الأرض، و یطوی السماء بیمینه ثم یقول: أنا الملك أین ملوك الأرض» بخاری (6519)،

خداوند زمین و آسمان را قبضه می نماید و در هم می پیچاند سپس می فرماید: من پادشاه، هستم پادشاهان زمین كجا هستند؟

 

بعد از برخاستند از قبر، بسوی سرزمین محشر سوق داده می شوند.

﴿یَوْمَ نَحْشُرُ الْمُتَّقِینَ إِلَى الرَّحْمَنِ وَفْداً * وَنَسُوقُ الْمُجْرِمِینَ إِلَى جَهَنَّمَ وِرْداً﴾ (مریم: 85- 86).

خداوند در سوره عبس آیه 34 تا 37 این صحنه وحشتناك روز محشر را چنین وصف می فرماید:

﴿یَوْمَ یَفِرُّ الْمَرْءُ مِنْ أَخِیهِ * وَأُمِّهِ وَأَبِیهِ * وَصَاحِبَتِهِ وَبَنِیهِ * لِكُلِّ امْرِئٍ مِنْهُمْ یَوْمَئِذٍ شَأْنٌ یُغْنِیهِ﴾.

خورشید با آن شدت حرارتش به آنها نزدیك شده و از تمامی بدن آنها عرق سرازیر می شود. چنانچه در حدیث نبوی آمده است:

«یَعْرَقُ النَّاسُ یَوْمَ الْقِیَامَةِ حَتَّى یَذْهَبَ عَرَقُهُمْ فِی الْأَرْضِ سَبْعِینَ ذِرَاعًا وَیُلْجِمُهُمْ حَتَّى یَبْلُغَ آذَانَهُمْ». بخاری حدیث شماره (6532)

آنچنان مردم در روز قیامت عرق می كنند كه عرق آنها تفاد ذراع (گز) در زمین فرو می رود، و تا گوشهایشان غرق در عرق می شوند.

 

و در روایت دیگر نیز آمده است كه: «تُدْنَى الشَّمْسُ یَوْمَ الْقِیَامَةِ مِنْ الْخَلْقِ حَتَّى تَكُونَ مِنْهُمْ كَمِقْدَارِ مِیلٍ، ... فَیَكُونُ النَّاسُ عَلَى قَدْرِ أَعْمَالِهِمْ فِی الْعَرَقِ، فَمِنْهُمْ مَنْ یَكُونُ إِلَى كَعْبَیْهِ، وَمِنْهُمْ مَنْ یَكُونُ إِلَى رُكْبَتَیْهِ، وَمِنْهُمْ مَنْ یَكُونُ إِلَى حَقْوَیْهِ، وَمِنْهُمْ مَنْ یُلْجِمُهُ الْعَرَقُ إِلْجَامًا، وَأَشَارَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ بِیَدِهِ إِلَى فِیهِ». در آن روز خورشید به مردم نزدیك شده و با اندازه یك میل با آنها فاصله دارد، پس مردم به قدر اعمالشان در عرق هستند كه كسانی تا قوزك (كعب) و كسانی تا زانو، و كسانی تا كمربند، وكسانی هستند كه در عرق غرق شده اند و حضرت رسول الله (صلى الله علیه وسلم) به دهانش اشاره فرمود، یعنی عرق به دهان آنها نزدیك است.

 

مدتی به همین حالت می مانند و در تمام آن مدت غم و اندوه می باشد، مگر گروهی از مردم هستند كه زیر سایه عرش خداوند قرار خواهند گرفت، و از حوض پیامبر (صلى الله علیه وسلم) سیراب می گردند و آن گروه بدون شك مؤمنانی هستند كه در ایمان خویش راستگو وصادق بوده اند.
طبقه بندی: آینده اسلام و علامات قیامت،
[ یکشنبه 1 آذر 1394 ] [ 05:11 ب.ظ ] [ سید مصطفی موسوی ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ


آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
www.iranskin.com/online'>Online User P align=center>