تبلیغات
آه...که چه بگویم

آه...که چه بگویم
نظر سنجی
نظر شما در مورد این وبلاگ چیست؟

ابر برچسب ها
تمدن اسلامی خلفای راشدین مسجدالنبی شفاعت غزوهٔ بدر بزرگ منازل بهشت و ارتفاع آن محبت بهشت و جهنم انواع گوناگون وحی خوردن و آشامیدن در بهشت رسول الله سیرت بعد از نبی سدره المنتهی پیامبر آه...که چه بگویم خلاصه زندگی پیامبر قبل از نبوت «خداوند زیباست و زیبای ها را دوست دارد» پیامبر در طائف ولادت پیامبر پیمان با یهودیان مدینه بیعت عقبه اول ابو موسی اشعری هجرت پیامبر ـ صلی الله علیه وسلم ـ از مکه به مدینه مقدّمات هجرت ابوبکر صدیق قدر و منزلت زن عالم برزخ و روز محشر شیخ مصطفی امامی ابوبکر ابوبکد صدیق آداب مسجد مسلمان شدن سیدنا امام عمربن الخطاب(رض) عالم برزخ اسلام آوردن سیدنا حمزه آداب غذا خوردن عام الحُزن (سال غم) نخستین غَزوات مسلمانان بهترین پاداش دعوت مخفی پیامبر و مسلمانان پیشتاز اولین غذایی که مؤمنان بعد از دخول به بهشت می‌خورند خاک بهشت ساکنان مدینه و اوضاع آنان به هنگام هجرت غار حرا روح فرش اسرا و معراج معماری اسلامی پل صراط تمدن اسلام بیعت عَقَبهٔ دوم
سلطان محمد خان سوم (1003 - 1012 هـ)

سلطان محمد خان سوم سیزدهمین خلیفه‌ی عثمانی در سال 974هـ دیده به جهان گشود، در سال 1003هـ، دوازده روز پس از وفات پدرش بر کرسی سلطنت نشست، چون وی در هنگام وفات پدرش در مگنیسا مقیم بود، لذا با تاخیر به آنجا رسید. وی در آن روز جوانی بیست و نه ساله بود.مادرش ایتالیایی الاصل و نامش صفیه بود. گفته شده مادر وی بر فرزندش محمد نفوذ داشته و در امور حکومت دخالت می‌کرد. سلطان محمد سوم در سطح بالایی از علم و ادب و فرهنگ بود؛ وی فردی بسیار دین‌دار و متمایل به تصوف بود و ذوق و قریحه‌ی شاعری نیز در او وجود داشت، و اشعاری به وی نسبت داده شده است.

وی در یکی از اشعارش چنین می‌سراید: "ما می‌خواهیم به خشنودی خداوند دست یابیم. ما از فریب و مکر به دور هستیم، و قلب‌هایمان پاک است".

علی رغم حالت ضعف و عقب افتادگی که در حکومت عثمانی شروع شده بود، اما همچنان پرچم جهاد علیه صلیبیان بر افراشته بود، و نبرد علیه مسیحیان در این دوره نیز ادامه داشت.

سلطان محمد سوم، ضعف دولت عثمانی در جنگها را به سبب عدم همراهی سلاطین و عدم رهبری لشکر توسط خود آنان می‌دانست، لذا وی بر خلاف سلیم دوم و مراد سوم، خود رهبری لشکر را به عهده می‌گرفت.

او به سوی بلگراد حرکت کرد، و توانست غیرت دینی و جهادی سربازان خویش را زنده گرداند. در همین نبرد، لشکر عثمانی‌ها توانستند قلعه‌ی (ارلو حصینه) را که سلطان سلیمان از فتح آن عاجز مانده بود را فتح کنند. این قلعه در سال 1556م فتح شد. این نبرد را به نبرد (موهاکس) که سلطان سلیمان در سال 1526م در آن به پیروزی رسید، تشبیه کرده‌اند.

عثمانی‌ها در این میدان نبرد با روحیه‌ی جهادی و دینی جنگیدند، ولی پس از این پیروزی اگر چه نبردها استمرار یافت، ولی در آن‌ها قاطعیت چندانی وجود نداشت.

«شیخ سعدالدین افندی» یکی از شیوخ سلطان محمد سوم است که در تشویق و ترغیب وی برای به عهده گرفتن رهبری لشکر، نقش اساسی داشت، و خود وی به همراه سلطان محمد در میادین نبرد شرکت می‌کرد.

در این دوره از خلافت عثمانی، شورش‌های داخلی بزرگی علیه دولت عثمانی شکل گرفت، که سلطان محمد به سختی توانست آن‌ها را آرام سازد. شورش‌ها و نا آرامی‌های داخلی بیانگر وجود مشکلاتی در سیستم نظامی و عدم صلاحیت آن در حفظ و نگهداری حکومت است.

سلطان محمد سوم پس از خاموش کردن شورش‌های مختلف و حرکت‌های ضد دولتی و بر عهده گرفتن فرماندهی لشکر، سرانجام در روز یکشنبه 18 رجب 1012هـ دار فانی را وداع گفت. مدت حکومت وی نُه سال، و مدت زمان زندگی وی، سی و هشت سال ذکر شده است. پس از وفات وی فرزندش احمد، که نوجوانی بیش نبود متولی امور حکومت شد.

در فضائل سلطان محمد سوم ذکر شده است که این سلطان هر گاه نام محمد ـ صلی الله علیه و سلم ـ را می‌شنید، به احترام نام سرور کائنات، از جای خویش بلند می‌شد.
طبقه بندی: خلافت عثمانی،
[ پنجشنبه 4 تیر 1394 ] [ 04:33 ب.ظ ] [ سید مصطفی موسوی ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ


آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
www.iranskin.com/online'>Online User P align=center>