تبلیغات
آه...که چه بگویم

آه...که چه بگویم
نظر سنجی
نظر شما در مورد این وبلاگ چیست؟

ابر برچسب ها
انواع گوناگون وحی نخستین غَزوات مسلمانان سدره المنتهی آه...که چه بگویم خاک بهشت روح ابوبکد صدیق خلاصه زندگی پیامبر قبل از نبوت اولین غذایی که مؤمنان بعد از دخول به بهشت می‌خورند «خداوند زیباست و زیبای ها را دوست دارد» ولادت پیامبر دعوت مخفی پیامبر و مسلمانان پیشتاز بهترین پاداش آداب مسجد تمدن اسلامی اسلام آوردن سیدنا حمزه پیمان با یهودیان مدینه پیامبر غزوهٔ بدر بزرگ فرش بهشت و جهنم ابوبکر بیعت عَقَبهٔ دوم عام الحُزن (سال غم) رسول الله منازل بهشت و ارتفاع آن بیعت عقبه اول پل صراط شیخ مصطفی امامی پیامبر در طائف مقدّمات هجرت محبت خوردن و آشامیدن در بهشت هجرت پیامبر ـ صلی الله علیه وسلم ـ از مکه به مدینه معماری اسلامی ساکنان مدینه و اوضاع آنان به هنگام هجرت غار حرا ابو موسی اشعری مسجدالنبی عالم برزخ و روز محشر قدر و منزلت زن شفاعت ابوبکر صدیق عالم برزخ اسرا و معراج سیرت بعد از نبی مسلمان شدن سیدنا امام عمربن الخطاب(رض) آداب غذا خوردن خلفای راشدین تمدن اسلام
خلافت المستنصر بالله منصور بن محمد الظاهر بأمر الله (623-640هـ)

ابو جعفر منصور بن محمد ملقب به مستنصر بالله در سال 588هـ دیده به جهان گشود، مادرش ام ولد و از نژاد ترک بود. پس از وفات پدرش الظاهر بأمر الله، با پسر بزرگترش ابو جعفر منصور برای خلافت بیعت کردند. وی نیز در نیکی و مهربانی با رعیت خویش، همان راهی را پیمود، که پدرش رحمه الله رفته بود.وی دستور داد تا در بغداد ندا بزنند، که همه از عدالت برخوردار خواهند شد، و هر کس که نیازی دارد، یا به او ظلمی شده است، خبر دهد تا نیازش بر آورده شود و ظلم از او رفع گردد.

قلب مردم مجذوب محبت‌های وی شده بود و زبان‌ها به مدح و ستایش او می‌پرداختند، وی دارای قدرت و شجاعت بود و لشکرها را برای نصرت اسلام جمع کرده و مردم را امر به جهاد نمود.

خلیفه مستنصر خود را به اهل علم و دین نزدیک می‌ساخت، جدش ناصر او را به خاطر خردمندی و تنفرش از منکر، قاضی می‌نامید. وی در دوره‌ی خویش مساجد و مدارس و بیمارستان‌های فراوانی بنا کرد. مدرسه‌ی مستنصریه یکی از این مدارسی است که خلیفه بر ساحل شرقی دجله بنا نهاد، و دستمزد خوبی برای اهل علم آن قرار داد. امام ذهبی در این باره می‌گوید: "تعداد فقهای مدرسه، دویست و چهل و هشت فقیه از مذاهب چهارگانه بودند، همچنین شیوخ حدیث و نحو و طب و فرائض (میراث) نیز در آن مدرسه حضور داشتند.

 ب- حوادث دوران خلافت وی:

* در سال 628هـ الملک الاشرف صاحب دمشق دستور داد تا دار الحدیث اشرفیه را بنا کنند، و در سال 630هـ از آن فارغ شدند.

* در سال 630هـ، مورخ و تاریخ‌شناس معروف حافظ عز الدین علی بن الأثیر وفات کرد، وی صاحب کتاب «الکامل فی التاریخ» و «أسد الغابة»  هست، که ما تاکنون در مقالات خویش از کتاب تاریخ ایشان بیشترین استفاده را برده‌ایم. وی در کتاب الکامل فی التاریخ به ذکر تاریخ قبل از اسلام و صدر اسلام و پادشاهان بنی امیه و پادشاهان عباسی پرداخته است. چون حافظ عز الدین در سال 630 وفات کردند، آخرین خلیفه‌ای که ابن اثیر سیرت او را ذکر کرده است، خلیفه مستنصر بالله بوده است. از خداوند منان خواهانیم، که جنات فردوس را پاداش این تألیفات ارزنده‌ای، که حافظ عزالدین از خود بجای گذاشته است، قرار دهد.

* در سال 632هـ مستنصر بالله دستور داد، درهم‌های نقره‌ای ضرب شود، تا به جای طلا در معاملات استفاده شود. وی با این کار می‌خواست از معاملات ربوی جلوگیری کند. وی هر ده درهم را معادل یک دینار تعیین کرد.

* در سال 637هـ، عزالدین بن عبدالسلام، عهده‌دار خطابت دمشق شد، وی خطبه‌ای خالی از بدعت برای مردم ارائه کرد.

* در سال 639هـ مغولان بر اصفهان غلبه یافتند.

ج- ذکر وفات خلیفه مستنصر بالله و بزرگان آن عصر

مستنصر بالله در روز جمعه، دهم جمادی الآخر سال 640هـ وفات کرد، عمرش پنجاه و سه سال و مدت خلافتش شانزده سال و ده ماه بوده است، خداوند او را مورد رحمت خویش گرداند.

از مناقب مستنصر، ذکر شده است که روزی وجیه قیروانی وی را با قصیده مدح کرده، و چنین گفت:

لو كنت فی یوم السقیفة حاضراً   /   كنت المقدم والإمام الأورعا

یعنی: اگر تو در روز سقیفه (محل اجتماع مهاجرین و انصار برای تعیین خلیفه) حاضر بودی، تو مقدم داشته می‌شدی و تو با تقواترین امام محسوب می‌شدی.

یکی از حاضران به صدا در آمد، و گفت: اشتباه کردی، یقینا در آن روز عباس جد امیر المؤمنین حاضر بود، ولی او را بر خلافت مقدم نداشتند مگر ابوبکر صدیق رضی الله عنه؛ مستنصر این گفته‌ی آن شخص را تأیید کرد، و دستور داد تا وجیه قیروانی را تبعید کنند. این حکایت از امام ذهبی نقل شده است.

مشاهیر و بزرگانی که در دوران مستنصر وفات نمودند، عبارتند از:

إمام أبو القاسم رافعی و جمال مصری و ابن معزوز نحوی و یاقوت حموی و سكاكی صاحب المفتاح و حافظ ابو الحسن بن قطان و یحیى بن معطی صاحب کتاب الفیه در علم نحو و الموفق عبد اللطیف بغدادی و حافظ ابوبكر بن نقطة و حافظ عز الدین علی بن اثیر صاحب التاریخ و الأنساب و أسد الغابة و ابن عتبی شاعر و سیف آمدی و ابن فضلان و عمر بن فارض صاحب تائیة و شهاب سهرودی صاحب عوارف المعارف و بهاء بن شداد و أبو العباس عوفی صاحب کتاب مولد النبوی و علامة أبو الخطاب بن دحیة و برادرش أبو عمرو و حافظ ابو الربیع بن سالم صاحب کتاب الإكتفاء فی المغازی وابن الشواء شاعر و حافظ زکی الدین برزالی و جمال الحصری شیخ حنفی و شمس جوبی و حرانی و أبوعبد الله زینی وأبوالبركات بن مستوفی و ضیاء بن اثیر صاحب کتاب المثل السائر و ابن عربی صاحب کتاب فصوص و كمال ابن یونس شارح التنبیه.
طبقه بندی: خلافت عباسی ها،
[ شنبه 30 خرداد 1394 ] [ 04:54 ب.ظ ] [ سید مصطفی موسوی ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ


آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
www.iranskin.com/online'>Online User P align=center>