تبلیغات
آه...که چه بگویم

آه...که چه بگویم
نظر سنجی
نظر شما در مورد این وبلاگ چیست؟

ابر برچسب ها
غزوهٔ بدر بزرگ ولادت پیامبر پیمان با یهودیان مدینه خوردن و آشامیدن در بهشت خلفای راشدین اولین غذایی که مؤمنان بعد از دخول به بهشت می‌خورند غار حرا بیعت عَقَبهٔ دوم فرش آداب مسجد نخستین غَزوات مسلمانان انواع گوناگون وحی سیرت بعد از نبی دعوت مخفی پیامبر و مسلمانان پیشتاز خلاصه زندگی پیامبر قبل از نبوت اسلام آوردن سیدنا حمزه عالم برزخ پیامبر در طائف محبت اسرا و معراج شیخ مصطفی امامی «خداوند زیباست و زیبای ها را دوست دارد» قدر و منزلت زن بیعت عقبه اول عام الحُزن (سال غم) ابوبکر صدیق آداب غذا خوردن بهشت و جهنم سدره المنتهی شفاعت تمدن اسلامی منازل بهشت و ارتفاع آن بهترین پاداش مقدّمات هجرت معماری اسلامی خاک بهشت آه...که چه بگویم تمدن اسلام مسجدالنبی هجرت پیامبر ـ صلی الله علیه وسلم ـ از مکه به مدینه ابوبکر پل صراط عالم برزخ و روز محشر ابوبکد صدیق مسلمان شدن سیدنا امام عمربن الخطاب(رض) ابو موسی اشعری پیامبر روح رسول الله ساکنان مدینه و اوضاع آنان به هنگام هجرت
خلافت المستنجد بالله یوسف بن محمد المقتفی (555- 566هـ)

ابوالمظفر یوسف بن محمد المقتفی در سال 518هـ دیده به جهان گشود. مادرش ام ولد و از کرج بود و طاووس نامیده می‌شد. وی گندمگون و قدبلند بود، و ریش بلندی داشت. مستنجد جزو خلفای برتر شناخته شده، و در عدالت و آسان‌گیری و مهربانی با رعیت خویش ستوده شده است. خلیفه مستنجد در فهم و زیرکی و رای نیز دارای برتری بود، امر به معروف و نهی از منکر و سخت‌گیری بر مفسدان، نیز یکی از صفات نیک خلیفه بود.او در نظم و نثر بسیار بلیغ بود، اشعار زیر به وی نسبت داده شده است:

عیرتنی بالشیب وهو وقار ... لیتها عیرت بما هو عار

إن تكن شابت الذوائب منی ... فاللیالی تزینها الأقمار

و در وصف بخیل چنین می‌سراید:

وباخل أشعل فی بیته ... تكرمه منه لنا شمعة

فما جرت من عینها دمعة ... حتى جرت من عینه دمعة

پدرش در سال 547هـ برای ولایت عهدی فرزندش خطبه خواند، و پس از وفات پدرش با وی بیعت شد.

در دوران خلافت وی نبرد میان مسلمانان و صلیبی‌ها (فرنگیان) بالا گرفت. بیشتر جبه‌های نبرد در سرزمین‌های شام و مصر بود.

محمود نور الدین به خاطر ضعف عبیدی‌ها (فاطمیان) و دفاع از مصر وارد میدان نبرد با صلیبی‌ها شد. بدین ترتیب امور آن‌ها مختل گردید و دچار ضعف شدند. در این دوران سلجوقیان نیز مانند عبیدیان رو به ضعف گذاشتند.

ب- حوادث دوران خلافت وی:

* در اولین سال از خلافت مستنجد، فائز پادشاه مصر وفات کرد، و پسرش عاضد لدین الله به جای او نشست، وی از آخرین خلفای بنی عبید (فاطمی) بود.

* در سال 562هـ سلطان نور الدین، امیر اسدالدین شیرکوه را با دو هزار جنگجو عازم مصر کرد و وی نیز مصر را محاصره کرد. با وجود این که صاحب مصر از فرنگیان کمک خواسته بود، ولی اسد الدین با نیروی کمی که داشت بر مصریان و فرنگیان غالب شد. فرنگیان قصد اسکندریه کردند. صلاح الدین برادر اسدالدین اسکندریه را گرفته بود. فرنگیان نزدیک به چهار ماه آن‌جا را محاصره کردند تا اینکه اسدالدین باز گشت و فرنگیان نیز پراکنده شدند.

* در سال 564 هـ فرنگیان با لشکری عظیم قصد سرزمین مصر کردند، بلبیس را تصرف کرده، و قاهره را به محاصره‌ی خود درآوردند. خلیفه‌ی مصر، العاضد لدین الله، نیز پیكى به خدمت نورالدین محمود بن زنگى فرستاد و ناتوانی خویش را از راندن فرنگیان بازگو کرد. نور الدین نیز هنگامى كه این خبر را شنید به گردآورى لشكریان خود پرداخت و به آنان فرمان داد، تا به سوی مصر حرکت کنند. با آمدن اسد الدین و لشکریانش، فرنگیان نیز از قاهره منصرف شدند.

عاضد صاحب مصر، اسد الدین را وزرات داد. وی پس از شصت و پنج روز وفات یافت. سپس عاضد بعد از وفات اسد الدین، برادرش صلاح الدین را به جای وی بر گزید و او را الملک الناصر لقب داد.

ج- ذکر وفات مستنجد بالله و مشاهیر آن عصر

مستنجد بالله در هشتم ربیع الاول سال 566هـ دار فانی را وداع گفت. خلافت وی بیش از یازده سال ادامه یافت.

بزرگان و اندیشمندانی که در دوران او وفات نمودند، عبارتند از:

دیلمی صاحب مسند الفردوس و عمرانی صاحب البیان و ابن برزی شافعی و وزیر ابن هبیرة و شیخ عبد القادر گیلانی و امام ابو المظفر سمعانى مروزى فقیه شافعى و أبو النجیب سهروردی و ابو الحسن بن هذیل مقری و دیگران.
طبقه بندی: خلافت عباسی ها،
[ شنبه 30 خرداد 1394 ] [ 03:45 ب.ظ ] [ سید مصطفی موسوی ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ


آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
www.iranskin.com/online'>Online User P align=center>