تبلیغات
آه...که چه بگویم

آه...که چه بگویم
نظر سنجی
نظر شما در مورد این وبلاگ چیست؟

ابر برچسب ها
بهشت و جهنم بهترین پاداش ساکنان مدینه و اوضاع آنان به هنگام هجرت مسلمان شدن سیدنا امام عمربن الخطاب(رض) ابوبکر صدیق شفاعت سیرت بعد از نبی دعوت مخفی پیامبر و مسلمانان پیشتاز «خداوند زیباست و زیبای ها را دوست دارد» خلاصه زندگی پیامبر قبل از نبوت خاک بهشت رسول الله غار حرا عالم برزخ غزوهٔ بدر بزرگ اولین غذایی که مؤمنان بعد از دخول به بهشت می‌خورند خلفای راشدین بیعت عَقَبهٔ دوم ولادت پیامبر انواع گوناگون وحی معماری اسلامی منازل بهشت و ارتفاع آن شیخ مصطفی امامی پیامبر در طائف بیعت عقبه اول فرش ابو موسی اشعری روح تمدن اسلامی اسلام آوردن سیدنا حمزه مسجدالنبی عام الحُزن (سال غم) آداب مسجد هجرت پیامبر ـ صلی الله علیه وسلم ـ از مکه به مدینه آه...که چه بگویم تمدن اسلام قدر و منزلت زن محبت اسرا و معراج پیامبر پل صراط عالم برزخ و روز محشر ابوبکر سدره المنتهی خوردن و آشامیدن در بهشت آداب غذا خوردن پیمان با یهودیان مدینه ابوبکد صدیق نخستین غَزوات مسلمانان مقدّمات هجرت
خلافت المستنجد بالله یوسف بن محمد المقتفی (555- 566هـ)

ابوالمظفر یوسف بن محمد المقتفی در سال 518هـ دیده به جهان گشود. مادرش ام ولد و از کرج بود و طاووس نامیده می‌شد. وی گندمگون و قدبلند بود، و ریش بلندی داشت. مستنجد جزو خلفای برتر شناخته شده، و در عدالت و آسان‌گیری و مهربانی با رعیت خویش ستوده شده است. خلیفه مستنجد در فهم و زیرکی و رای نیز دارای برتری بود، امر به معروف و نهی از منکر و سخت‌گیری بر مفسدان، نیز یکی از صفات نیک خلیفه بود.او در نظم و نثر بسیار بلیغ بود، اشعار زیر به وی نسبت داده شده است:

عیرتنی بالشیب وهو وقار ... لیتها عیرت بما هو عار

إن تكن شابت الذوائب منی ... فاللیالی تزینها الأقمار

و در وصف بخیل چنین می‌سراید:

وباخل أشعل فی بیته ... تكرمه منه لنا شمعة

فما جرت من عینها دمعة ... حتى جرت من عینه دمعة

پدرش در سال 547هـ برای ولایت عهدی فرزندش خطبه خواند، و پس از وفات پدرش با وی بیعت شد.

در دوران خلافت وی نبرد میان مسلمانان و صلیبی‌ها (فرنگیان) بالا گرفت. بیشتر جبه‌های نبرد در سرزمین‌های شام و مصر بود.

محمود نور الدین به خاطر ضعف عبیدی‌ها (فاطمیان) و دفاع از مصر وارد میدان نبرد با صلیبی‌ها شد. بدین ترتیب امور آن‌ها مختل گردید و دچار ضعف شدند. در این دوران سلجوقیان نیز مانند عبیدیان رو به ضعف گذاشتند.

ب- حوادث دوران خلافت وی:

* در اولین سال از خلافت مستنجد، فائز پادشاه مصر وفات کرد، و پسرش عاضد لدین الله به جای او نشست، وی از آخرین خلفای بنی عبید (فاطمی) بود.

* در سال 562هـ سلطان نور الدین، امیر اسدالدین شیرکوه را با دو هزار جنگجو عازم مصر کرد و وی نیز مصر را محاصره کرد. با وجود این که صاحب مصر از فرنگیان کمک خواسته بود، ولی اسد الدین با نیروی کمی که داشت بر مصریان و فرنگیان غالب شد. فرنگیان قصد اسکندریه کردند. صلاح الدین برادر اسدالدین اسکندریه را گرفته بود. فرنگیان نزدیک به چهار ماه آن‌جا را محاصره کردند تا اینکه اسدالدین باز گشت و فرنگیان نیز پراکنده شدند.

* در سال 564 هـ فرنگیان با لشکری عظیم قصد سرزمین مصر کردند، بلبیس را تصرف کرده، و قاهره را به محاصره‌ی خود درآوردند. خلیفه‌ی مصر، العاضد لدین الله، نیز پیكى به خدمت نورالدین محمود بن زنگى فرستاد و ناتوانی خویش را از راندن فرنگیان بازگو کرد. نور الدین نیز هنگامى كه این خبر را شنید به گردآورى لشكریان خود پرداخت و به آنان فرمان داد، تا به سوی مصر حرکت کنند. با آمدن اسد الدین و لشکریانش، فرنگیان نیز از قاهره منصرف شدند.

عاضد صاحب مصر، اسد الدین را وزرات داد. وی پس از شصت و پنج روز وفات یافت. سپس عاضد بعد از وفات اسد الدین، برادرش صلاح الدین را به جای وی بر گزید و او را الملک الناصر لقب داد.

ج- ذکر وفات مستنجد بالله و مشاهیر آن عصر

مستنجد بالله در هشتم ربیع الاول سال 566هـ دار فانی را وداع گفت. خلافت وی بیش از یازده سال ادامه یافت.

بزرگان و اندیشمندانی که در دوران او وفات نمودند، عبارتند از:

دیلمی صاحب مسند الفردوس و عمرانی صاحب البیان و ابن برزی شافعی و وزیر ابن هبیرة و شیخ عبد القادر گیلانی و امام ابو المظفر سمعانى مروزى فقیه شافعى و أبو النجیب سهروردی و ابو الحسن بن هذیل مقری و دیگران.
طبقه بندی: خلافت عباسی ها،
[ شنبه 30 خرداد 1394 ] [ 04:45 ب.ظ ] [ سید مصطفی موسوی ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ


آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
www.iranskin.com/online'>Online User P align=center>