تبلیغات
آه...که چه بگویم

آه...که چه بگویم
نظر سنجی
نظر شما در مورد این وبلاگ چیست؟

ابر برچسب ها
خوردن و آشامیدن در بهشت مسلمان شدن سیدنا امام عمربن الخطاب(رض) عام الحُزن (سال غم) خلفای راشدین آه...که چه بگویم ابوبکد صدیق بهشت و جهنم عالم برزخ اولین غذایی که مؤمنان بعد از دخول به بهشت می‌خورند هجرت پیامبر ـ صلی الله علیه وسلم ـ از مکه به مدینه «خداوند زیباست و زیبای ها را دوست دارد» غار حرا غزوهٔ بدر بزرگ رسول الله ابوبکر صدیق اسرا و معراج روح بهترین پاداش اسلام آوردن سیدنا حمزه ابو موسی اشعری آداب مسجد سدره المنتهی تمدن اسلامی شفاعت ساکنان مدینه و اوضاع آنان به هنگام هجرت خلاصه زندگی پیامبر قبل از نبوت تمدن اسلام منازل بهشت و ارتفاع آن نخستین غَزوات مسلمانان انواع گوناگون وحی معماری اسلامی مقدّمات هجرت پیامبر در طائف پیمان با یهودیان مدینه قدر و منزلت زن شیخ مصطفی امامی ابوبکر آداب غذا خوردن ولادت پیامبر عالم برزخ و روز محشر محبت پل صراط سیرت بعد از نبی پیامبر مسجدالنبی فرش بیعت عقبه اول خاک بهشت دعوت مخفی پیامبر و مسلمانان پیشتاز بیعت عَقَبهٔ دوم
خلافت المستنجد بالله یوسف بن محمد المقتفی (555- 566هـ)

ابوالمظفر یوسف بن محمد المقتفی در سال 518هـ دیده به جهان گشود. مادرش ام ولد و از کرج بود و طاووس نامیده می‌شد. وی گندمگون و قدبلند بود، و ریش بلندی داشت. مستنجد جزو خلفای برتر شناخته شده، و در عدالت و آسان‌گیری و مهربانی با رعیت خویش ستوده شده است. خلیفه مستنجد در فهم و زیرکی و رای نیز دارای برتری بود، امر به معروف و نهی از منکر و سخت‌گیری بر مفسدان، نیز یکی از صفات نیک خلیفه بود.او در نظم و نثر بسیار بلیغ بود، اشعار زیر به وی نسبت داده شده است:

عیرتنی بالشیب وهو وقار ... لیتها عیرت بما هو عار

إن تكن شابت الذوائب منی ... فاللیالی تزینها الأقمار

و در وصف بخیل چنین می‌سراید:

وباخل أشعل فی بیته ... تكرمه منه لنا شمعة

فما جرت من عینها دمعة ... حتى جرت من عینه دمعة

پدرش در سال 547هـ برای ولایت عهدی فرزندش خطبه خواند، و پس از وفات پدرش با وی بیعت شد.

در دوران خلافت وی نبرد میان مسلمانان و صلیبی‌ها (فرنگیان) بالا گرفت. بیشتر جبه‌های نبرد در سرزمین‌های شام و مصر بود.

محمود نور الدین به خاطر ضعف عبیدی‌ها (فاطمیان) و دفاع از مصر وارد میدان نبرد با صلیبی‌ها شد. بدین ترتیب امور آن‌ها مختل گردید و دچار ضعف شدند. در این دوران سلجوقیان نیز مانند عبیدیان رو به ضعف گذاشتند.

ب- حوادث دوران خلافت وی:

* در اولین سال از خلافت مستنجد، فائز پادشاه مصر وفات کرد، و پسرش عاضد لدین الله به جای او نشست، وی از آخرین خلفای بنی عبید (فاطمی) بود.

* در سال 562هـ سلطان نور الدین، امیر اسدالدین شیرکوه را با دو هزار جنگجو عازم مصر کرد و وی نیز مصر را محاصره کرد. با وجود این که صاحب مصر از فرنگیان کمک خواسته بود، ولی اسد الدین با نیروی کمی که داشت بر مصریان و فرنگیان غالب شد. فرنگیان قصد اسکندریه کردند. صلاح الدین برادر اسدالدین اسکندریه را گرفته بود. فرنگیان نزدیک به چهار ماه آن‌جا را محاصره کردند تا اینکه اسدالدین باز گشت و فرنگیان نیز پراکنده شدند.

* در سال 564 هـ فرنگیان با لشکری عظیم قصد سرزمین مصر کردند، بلبیس را تصرف کرده، و قاهره را به محاصره‌ی خود درآوردند. خلیفه‌ی مصر، العاضد لدین الله، نیز پیكى به خدمت نورالدین محمود بن زنگى فرستاد و ناتوانی خویش را از راندن فرنگیان بازگو کرد. نور الدین نیز هنگامى كه این خبر را شنید به گردآورى لشكریان خود پرداخت و به آنان فرمان داد، تا به سوی مصر حرکت کنند. با آمدن اسد الدین و لشکریانش، فرنگیان نیز از قاهره منصرف شدند.

عاضد صاحب مصر، اسد الدین را وزرات داد. وی پس از شصت و پنج روز وفات یافت. سپس عاضد بعد از وفات اسد الدین، برادرش صلاح الدین را به جای وی بر گزید و او را الملک الناصر لقب داد.

ج- ذکر وفات مستنجد بالله و مشاهیر آن عصر

مستنجد بالله در هشتم ربیع الاول سال 566هـ دار فانی را وداع گفت. خلافت وی بیش از یازده سال ادامه یافت.

بزرگان و اندیشمندانی که در دوران او وفات نمودند، عبارتند از:

دیلمی صاحب مسند الفردوس و عمرانی صاحب البیان و ابن برزی شافعی و وزیر ابن هبیرة و شیخ عبد القادر گیلانی و امام ابو المظفر سمعانى مروزى فقیه شافعى و أبو النجیب سهروردی و ابو الحسن بن هذیل مقری و دیگران.
طبقه بندی: خلافت عباسی ها،
[ شنبه 30 خرداد 1394 ] [ 03:45 ب.ظ ] [ سید مصطفی موسوی ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ


آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
www.iranskin.com/online'>Online User P align=center>